Baletinopettaja Hannele Suomalainen on valittu vuoden 2018 balettipedagogiksi.

Suuret onnittelut merkittävästä tunnustuksesta balettikoulumme rehtorille Hannele Suomalaiselle! Hänelle myönnettiin Balettipedagogien yhdistyksen Balettipedagogi 2018 -nimikkopalkinto. Tunnustus annettiin Valtakunnallinen Balettikilpailu -tapahtumassa 27.-28.1.2018 Aleksanterin teatterissa Helsingissä. Palkinnon luovutti kilpailun tuomariston puheenjohtaja Minna Tervamäki. Aamulehti teki jutun Hannele Suomalaisesta lehteensä, ja koko juttu on luettavissa alla olevasta linkistä:

https://www.aamulehti.fi/hyvaelama/palkittu-baletinopettaja-tanssi-vaatii-kurinalaisuutta-mutta-opettajan-tarkeimpia-tehtavia-on-kannustaa-200713461/

 

Kuva: Tuija Virtanen

Hannele Suomalainen baletin erikoiskoulutusluokka 2:n kanssa. Kuva: Tuija Virtanen